Kodowanie konektorów
Zastosowanie wielu konektorów do jednego urządzenia lub rozbudowanego systemu wymaga od montera niezwykłej uwagi i ciągłego sprawdzania, czy podłącza wtyk do właściwego gniazda. W takim przypadku warto zastanowić się nad zastosowaniem kluczy kodujących.
Ale zacznijmy od początku. Podłączamy przewody do konektora wg schematu zaczynając od pierwszego pola. Jak je znaleźć ? W Złączach Sauro sprawa jest prosta – pierwsze pole konektora ZAWSZE jest zaznaczone. Warto zwrócić uwagę, że złącza męskie mają pierwsze pole oznaczone z przeciwnej strony niż złącza żeńskie. Dzięki temu po zmontowaniu uzyskujemy połączenie w takiej samej kolejności. Najlepiej widać to na przykładzie złącz CGM i CIF za pomocą których można połączyć przewody.
Teraz zajmijmy się drugim problemem – do którego gniazda wetknąć konektor.
Najprostszą metodą uniknięcia pomyłki jest mechaniczne zablokowanie możliwości nieprawidłowego podłączenia. W tym celu uzbrajamy obie części konektora w klucze kodujące. CIM-SC1 do części męskiej i CIF-LC1 do części żeńskiej.
Jeśli w obu częściach wstawimy klucz kodujący na tym samym polu to ich połączenie będzie niemożliwe.
Stosując klucze kodujące możemy wprowadzić do systemu wiele kombinacji połączeń i zabezpieczyć urządzenia przed pomyłkowymi połączeniami.
Kolejnym krokiem naprzód w kodowaniu konektorów jest ich fabryczne, stałe kodowanie. Wystarczy określić swoje potrzeby odnośnie tego które pola mają być zakodowane a Sauro dostarczy odpowiednio przygotowane elementy. Zaletą tego rozwiązania jest brak możliwości rozkodowania konektora przez osoby nieupoważnione.
Uzupełnieniem kodowania konektorów może być ich znakowanie – Znakowanie produktów